Oferta
Psychoterapia par
Psychoterapia w gabinecie – Ostrów Wlkp lub online



Zapraszam, niezależnie czy jesteście parą hetero, czy homoseksualną.
Zapraszam, jeśli chcesz uczciwie – w stosunku do siebie i do partnera pracować nad budowaniem lub odbudowaniem dobrego (nie idealnego) związku. Jeśli rozumiesz, że nie zmienisz partnera, a terapeuta nie sprawi, by drugi człowiek był taki jak chcesz, żeby był. Za to masz gotowość zatrzymać się, zrozumieć i poczuć – co nie gra w Waszej relacji, jak Twoje zachowanie wpływa na partnera, a jego na Ciebie. Być może ranicie się nawzajem i chcesz to zatrzymać. Może trzeba „odkopać” coś z przeszłości i przyjrzeć się temu, opatrzyć rany – bez wskazywania winnego. Jesteś gotowy wziąć odpowiedzialność za siebie w relacji. Terapia pary dotyczy obszaru, który jest wspólny dla Was – spraw, sytuacji, zachowań (np. jednego z partnerów i odpowiedzi na nie drugiego), na zmianę których macie wpływ lub jesteście obydwoje odpowiedzialni. Nie polega na zmianie partnera – to jest niemożliwe!
Pracuję w podejściu terapii par skoncentrowanej na emocjach (EFT). Jeśli zdecydujecie się na terapię u mnie, będziesz pracować głównie nad zrozumieniem swoich emocji oraz sposobu, w jaki wpływają one na Waszą relację. Naszym celem będzie pomóc Wam w zbudowaniu silniejszej więzi emocjonalnej poprzez zrozumienie i wyrażenie potrzeb oraz uczuć. Pomogę Wam dostrzec, jak emocje każdego z Was wpływają na zachowanie i wzorce w związku. Będziemy pracować nad zrozumieniem wzorców reakcji w sytuacjach konfliktowych oraz nad przełamywaniem schematów, które oddalają Was od siebie, wspierając jednocześnie poczucie wzajemnego wsparcia i bliskości. Ocalenie dobrej relacji z bliskim człowiekiem potrafi ocalić nas samych, bo – jak mówi Sue M. Johnson, twórczyni terapii skoncentrowanej na emocjach, – bezpieczna więź to prosta droga do budowy wewnętrznej siły.
Metoda ta jest dla Was – jeśli doświadczacie problemów wynikających z braku bliskości, zaufania, komunikacji lub nierozwiązanych konfliktów emocjonalnych. Wspólnie możemy się pochylić się nad trudnymi sytuacjami z przeszłości, np. nad zdradą, opuszczeniem emocjonalnym lub fizycznym, poczuciem braku zrozumienia (romans musi być zakończony).
Jest bardzo skuteczna. Badania pokazują, że nawet 70–75% par poddających się EFT osiąga znaczącą poprawę jakości relacji, a około 90% zauważa poprawę w zakresie więzi emocjonalnej. Skuteczność tej terapii jest także utrzymywana na przestrzeni czasu, co sprawia, że EFT jest jedną z najskuteczniejszych (aczkolwiek wymagających zaangażowania partnerów) metod terapeutycznych. Bywa jednak tak, że podczas terapii dochodzi do rozstania pary – wtedy, kiedy jest to najlepsze rozwiązanie dla obojga lub jednego partnera.
Psychoterapia par i małżeństw – Ostrów, Kalisz oraz online
Jeśli chcesz podjąć terapię, przed zapisaniem się, zapytaj czy terapeuta ma wolny termin, w którym będzie dogodny dla Was i dla terapeuty. Jeśli nie, po konsultacji, zapiszę Was na listę osób oczekujących i powiadomię, gdy pojawi się wolne miejsce
Z terapii pary warto skorzystać, gdy:
- macie poczucie, że wasz związek przeżywa kryzys,
- jesteście ze sobą długo i macie wrażenie, że „coś się wypaliło”,
- jesteście „świeżym związkiem” i chcecie nauczyć się dbać o związek,
- często się wzajemnie ranicie,
- wciąż powtarzacie te same rozmowy, konflikty i nie przynoszą wam one ulgi ani satysfakcji,
- rozmowy między wami szybko prowadzą do eskalacji, pojawia się złość, krytyka, wzajemne obwinianie,
- w waszej relacji pojawił się i zwiększa się wzajemny dystans,
- często szukacie wsparcia i pocieszenia gdzieś indziej niż u partnera,
- macie niesatysfakcjonujące życie seksualne i NIE jest ono spowodowane czynnikami biologicznymi jednego z Was,
- pragniecie naprawić niedawne lub przeszłe krzywdy i zranienia, które utrudniają wam bycie blisko (np. zdrada, utrata zaufania, poczucie opuszczenia przez partnera w ważnym momencie),
- doświadczacie kryzysu związanego ze wspólnym zamieszkaniem, ślubem, narodzinami dziecka, opuszczeniem domu przez dzieci, chorobą, śmiercią członka rodziny.
Terapia pary nie jest dla Was, jeśli:
- jeden lub dwoje partnerów nie jest zmotywowane do terapii
- w związku ma miejsce przemoc fizyczna lub psychiczna
- u jednego lub dwojga partnerów występują choroby psychiczne, uzależnienia lub szkodliwe nadużywanie alkoholu / substancji psychoaktywnych
- jedno z partnerów ma romans
- w relacji utrzymywane są tajemnice lub tematy tabu
- występują nasilone zaburzenia emocjonalne
- występuje wrogość partnerów połączona z pogardą, ironią i sarkazmem
- konflikty w związku mają długą historię i dotyczą bezkompromisowych postaw w odniesieniu do wyznania, światopoglądu, tradycji czy obyczajów
- jedno z partnerów podjęło decyzję o rozstaniu i zakończeniu związku
Bywa tak, że problemy w parze wynikają z problemów intrapsychicznych jednego z Was. Wtedy potrzebna jest najpierw terapia indywidualna. Dopiero później, ewentualnie terapia pary.
Przychodzisz po pomoc, chcesz, żeby Twój związek lepiej funkcjonował. Masz opowiedzieć obcej osobie o trudnych sprawach. Na początku obawiasz się, może wstydzisz, czujesz niepokój? To naturalne. Większość tak ma ☺.
Zatem jak to będzie wyglądać?
Pierwsze sesje to jeszcze nie terapia – to spotkania konsultacyjne.
Pierwsze spotkanie ma na celu nasze poznanie się. Terapeuta zapyta każdego z Was o przyczyny podjęcia terapii, krótką historię Waszego związku oraz o oczekiwania.
Odbycie konsultacji NIE jest równoznaczne z rozpoczęciem psychoterapii. Może okazać się, że psychoterapia pary lub metoda, którą pracuję nie jest dobrym rozwiązaniem dla Was. W takim wypadku tedy konsultacja stanie się okazją do omówienia i doradzenia innej, bardziej odpowiedniej formy pomocy – indywidualnej lub pary.
Na kolejne dwa spotkania terapeuta zaprosi Was indywidualnie. Ważne! Na tym spotkaniu nie wolno Ci obgadywać partnera. Rozmawiać będziemy o Tobie – o Twojej rodzinie pochodzenia, historii poprzednich związków, o tym w czym sobie dobrze radzisz, a w czym Ci trudno.
Pierwsze spotkania dały Wam okazję do poznania terapeuty, sprawdzenia jak czujecie się w kontakcie z nim, czy postrzegacie go jako osobę, która może Wam pomóc, czy decydujecie się na wspólną pracę z tą właśnie osobą. Jeśli tak, to terapeuta zaprosi Was na kolejne – 4 spotkanie – 2 wspólne. To moment na decyzję o podjęciu lub rezygnacji z terapii. Terapeuta już lepiej zna każdego z Was i Wasz związek. To również moment, w którym terapeuta może wskazać innego specjalistę lub zarekomendować indywidualną psychoterapię każdego z Was. Może też odmówić prowadzenia terapii, jeśli istnieją przeciwwskazania do niej.
Jeśli zdecydujemy się na wspólną pracę, będzie to moment na określenie celu – CEL musi być wspólny dla obojga partnerów, nie może być w nim żądania zmiany drugiej osoby. To także czas na podpisanie kontraktu psychoterapeutycznego (jeśli zdecydujesz się na wizytę zapoznaj się z nim w zakładce informacje).
Od tego momentu rozpoczyna się terapia.
Poddaje swoją pracę regularnej superwizji, dlatego w celu zapewnienia profesjonalnej pomocy sesje terapeutyczne (od momentu zakończenia procesu konsultacji (zazwyczaj od 5 sesji) są nagrywane. Są chronione, wykorzystywane tylko i wyłącznie do celu superwizji i refleksji terapeuty. Nie ma możliwości prowadzenia terapii bez rejestracji sesji.
Sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają 50 minut. Nie ma możliwości rzadszych spotkań.
Na oszacowanie długości terapii ma wpływ to co chcecie osiągnąć, w „jakim stanie” jest Wasz związek oraz jak będziecie zaangażowani w pracę.
Zazwyczaj terapia pary trwa od roku do dwóch lat.
Jak mnie oceniają inni?
Opinie
Z wdzięcznością dla osób, z którymi mogłam pracować, dzielę się opiniami o mnie, które znajdują się na portalu Znany Lekarz.
Jednocześnie dziękuję każdej osobie, która podzieliła się opinią o tym, jak było jej w terapii – wiem, że czasami bywa trudno 😊